YKS – YDT Kursu
Overview

YDT (Yabancı Dil Testi) Nedir?

Bu sınav lise mezunu olan öğrencilerin üniversitelerin dil sınavıyla öğrenci kabul eden bölümlerine yerleşmek için girdikleri sınavdır.Bu sınav ÖSYM tarafından ulusal olarak yapılır.

Bu sınav iki basamaklı olarak yapılır. Haziran ayında yapılan bu sınavda cumartesi günü TYT sınavına tüm öğrenciler ortak olarak girerler. Bu TYT sınavında 40 Türkçe 40 Matematik 20 Sosyal 20 Fen grubu sorular sorulur.

Bir gün sonra Pazar günü ise YDT (Yabancı Dil Testi) yapılır bu sınavda ise 80 İngilizce soru sorulur.

YDT (Yabancı Dil Testi)Sınavına Kimler Katılabilir?

Liseden mezun olma durumunda olanlar ve liseden mezun olmuş olan tüm öğrenciler bu sınava girebilirler. Açık öğretim liseleri ve akşam liselerinden mezun olan öğrenciler de bu sınava girebilirler.

 

YDT (Yabancı Dil Testi) Sınavında Nasıl Başarılı Olunur?

Önce yapılan TYT sınavında barajı geçen öğrenciler bir gün sonra yapılan YDT sınavına girerler. TYT sınavında alınan puanın %40 ı, YDT sınavına alınan puanın %60 ı toplanarak öğrencinin üniversite giriş puanı belirlenir. Bu sebepten dolayı iki sınavda yakın önem taşırlar.

YDT (Yabancı Dil Testi) Sınavı Kaç Basamaktan ve Kaç Sorudan Oluşur?

Birinci sınavda yani TYT sınavında 40 temel Türkçe, 40 temel Matematik, 5 Coğrafya, 5 Tarih, Felsefe, 5 Dinkültürü, 6 Biyoloji, 7 Kimya, 7 Fizik sorusu olarak toplamda 120 soru vardır.

Bu sınavda 180 puan ve üzerinde puan alanlar YKS- Dil sınavına girmeye hak kazanırlar. Adayların YGS sınavından 180 puan almak için tüm soruların 30 tanesine doğru cevap vermeleri yeterli olmaktadır.

İkinci sınavda yani YDT sınavında ise 80 ingilizce sorusuyla öğrencilerin İngilizce gramer bilgileri ölçülür.

YDT (Yabancı Dil Testi) Sınavı Ne Zaman Yapılır?

İki sınavda haziran ayında yapılmaktadır. Cumartesi günü TYT sınavı yapılır, Pazar günü ise YDT sınavı yapılır.ÖSYM sınav tarihini ve saatini ekim akında ilan etmektedir.

YDT (Yabancı Dil Testi) Sınavına Hangi Seviyede Hazırlanılır?

Üniversite sınavlarına hazırlanan tüm öğrenciler gibi YDT sınavına girecek öğrenciler de 11. Ve 12. Sınıflarda bu sınava hazırlanmaktadırlar.

TYT kursu ve YDT kursu için kullanılan yayın grubu öğrencilere her ders için hem konu anlatımlı hem de soru kitabı olarak geniş bir set verilir. Bu kurslara kayıt olan öğrencilere verilen yeni sınav sistemine göre hazırlanmış yayınların yanında her ay iki deneme sınavı yapılır ve iki defa ulusal deneme sınavı yapılır.

Rehberlik servisi ve uzman yönlendirmeleri sayesinde üniversiteler ve tüm bölümler hakkında yeterli bilgi edinen öğrencilerimiz haftanın her günü etüt ve soru çözme imkanına sahip olurlar.

YDT (Yabancı Dil Testi) Sınavı Kursunda Başarı Oranı Nedir?

11. ve 12. Sınıfta YDT kursuna devam eden öğrencilerimizin üniversitelerin dil sınavı ile öğrenci kabul eden bölümlerine yerleşme oranı % 98 dir. Ülkemiz genelinde ortalama olarak 90 bin öğrenci YDT sınavına girmektedir.

 

× Nasıl Yardımcı Olabiliriz?